Facebook Twitter Instagram
    BBR.hr
    • Dom i vrt
    • Internet
    • Ljepota i zdravlje
    • Partnerski odnosi
    • Posao
    • Sport i slobodno vrijeme
    Facebook Twitter Instagram
    BBR.hr
    Početna stranica » Što su infracrveni paneli?
    Dom i vrt

    Što su infracrveni paneli?

    20. 9. 20213 minute čitanja
    Infracrveni paneli
    Dijeli
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email

    Panele najčešće spominjemo u kontekstu solarne energije, no postoje i razni drugi poput infracrvenih panela koji se također koriste u svrhu grijanja. Pod pojmom infracrveni ili infrared paneli misli se na uređaje koji zamjenjuju klasične grijače, za razliku od solarnih panela koji služe za prikupljanje Sunčeve energije i provođenje topline.

    Kako infracrveni paneli funkcioniraju i koje su njihove prednosti u odnosu na klasične uređaje za grijanje pročitajte u nastavku teksta.

    Je li infracrveno zračenje sigurno?

    Zračenje je oblik prijenosa topline te iako uz njega vežemo negativan učinak i štetnost, ono samo po sebi nije opasno – vidljiva svjetlost i infracrveno zračenje jednako su sigurni za žive organizme, a tek je UV (ultraljubičasto) zračenje štetno. Infracrveno zračenje nalazi se iza crvenog kraja vidljive svjetlosti na spektru elektromagnetskog zračenja, a odgovorno je za toplinu – pri svom širenju zagrijava svaki objekt na koji naiđe.

    Infracrveni paneli djeluju pretvarajući električnu energiju u infracrvenu koja je zatim usmjerena u određene objekte. Dakle, za infracrvene panele potreban je izvor električne energije.

    Kako funkcioniraju IR paneli?

    Klasični grijači poput radijatora šire toplinu konvekcijom, a ne zračenjem. Konvekcija je oblik prijenosa topline u fluidima, tj. tvarima koje mogu strujati, poput plina i tekućine. Iz tog razloga, obični grijači zagrijavaju zrak oko sebe, a ne direktno površinu u koju su usmjereni, a topao zrak zatim kruži prostorijom no vrlo se lako hladi pri propuhu ili bilo kakvom dotoku hladnoće.

    Infracrveni paneli pak zagrijavaju objekte pred sobom – to možete primijetiti na primjeru vatre koja grije ono što je neposredno pred njom (ako netko stane između vatre i Vas, toplina više neće dopirati direktno do Vas).

    Infracrveni paneli u vašem domu

    Zbog takvog načina širenja topline, infracrvene je panele najbolje postaviti na strop kako bi zagrijavali pod, a iz poda će se onda dalje širiti toplina. Druga opcija je instalirati panel na zid što će onemogućiti nakupljanje vlage i plijesni na suprotnim zidovima jer će ih direktno grijati i održavati suhima. Pritom je važno pripaziti na to da nikakav veći komad namještaja ne stoji neposredno ispred panela jer će se zagrijavati on umjesto prostorije.

    Postoje paneli različite veličine, ovisno o tome koliku prostoriju ili dio prostorije želite zagrijati, a neki od njih mogu biti uklopljeni u ogledala pa ne narušavaju izgled prostorije te ne proizvode nikakav zvuk.

    Koliko je isplativ ovakav način grijanja?

    Centralno grijanje na plin i dalje je puno jeftinije od grijanja električnom energijom pa se mnogi odlučuju za korištenje infracrvenih panela kao dodatnih načina zagrijavanja u nekim prostorijama ili zimi. Cijene se kreću od 1500 kn na više, s tim da uz to uzmite u obzir i troškove električne energije.

    Pozitivna strana infracrvenih panela jest to što provode 100% električne energije u toplinu te zagrijavajući površinu prostorije umjesto njenog volumena osiguravaju jednaku količinu topline, trošeći manje energije.

    Sve u svemu, infracrveni paneli imaju mnoge prednosti u odnosu na centralno grijanje plinom te iako su zasad znatno skuplji od standardnog načina grijanja, dugoročno su isplativi jer osim što opskrbljuju prostoriju toplinom, štite dom od vlage i plijesni.

    Dijeli. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    BBR
    • Website

    Vezane Objave

    Kako jednostavno ukrasiti božićno drvce?

    20. 4. 2021

    Kako započeti s vrtlarenjem?

    5. 4. 2021

    Komentari su zatvoreni.

    Najnoviji postovi

    Zašto meditacija pozitivno utječe na zdravlje?

    23. 9. 2022

    Kome je namijenjen Instagram?

    8. 5. 2022

    Prednosti i mane ulaganja u kriptovalute

    11. 3. 2022

    4 najčešće ozljede pri trčanju

    24. 2. 2022

    Zašto je SUP odličan sport?

    3. 10. 2021

    Što su infracrveni paneli?

    20. 9. 2021
    Ljepota, zdravlje i partnerski odnosi

    4 najčešće ozljede pri trčanju

    24. 2. 2022

    Koji su simptomi herpesa na usnici?

    14. 9. 2021
    Posao i internet

    Kome je namijenjen Instagram?

    8. 5. 2022

    Prednosti i mane ulaganja u kriptovalute

    11. 3. 2022
    Sport i slobodno vrijeme

    Zašto meditacija pozitivno utječe na zdravlje?

    23. 9. 2022

    Zašto je SUP odličan sport?

    3. 10. 2021
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    • Početna
    • O portalu
    • Kontakt
    BBR.hr © 2022 | Sva prava pridržana.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.